Anasayfa > Blog > Zahter Nedir, Nasıl Yenir
 • Latince adı “Thymbra Spicata” olan Zahter, ballıbabagiller ailesindendir. Anavatanı Doğu Akdeniz ve Karadeniz’dir. Ülkemizde hemen hemen her yerde yetişmek ile birlikte Gaziantep ve Antakya yöresinin zahteri meşhurdur. Kekiğe olan aşırı benzerliğiyle tanınır. Keskin kokusu ve biraz acımsı bir tadı vardır. Temmuz ve Ağustos aylarında pembe renginde çiçekler açan çalı görünümünde bir bitkidir. 
 • Zahter Nasıl Yenir?
 • Zahter, kahvaltılarda ve çay yapımında kullanılan bir bitki türüdür. Kahvaltılık zahter diye de duyabilirsiniz. Zahter, çayır ve çimenlerde kendiliğinden yetişen yabani bir ottur. Haziran ve Ağustos aylarında toplanıp kurutularak elde edilir. Öğütülüp toz haline getirilir. Zahter dağlarda yetişen bir tür kekik çeşididir. Kahvaltılarda bu aralar çokça tüketilmeye başlayan hatta deyim yerindeyse popüler olan zahterin faydalarını sizler için derledik. Sinir sisteminden vücuttaki yaralara kadar birçok şeye iyi gelen zahterin faydaları için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.
 • Ülkemizde Kilis-Gaziantep yörelerinde yetişmekte olan ve en çok o bölgelerde tüketilen şifalı otlardan bir tanesidir zahter. Bu bitki, ballıbabagiller türünden bir bitki olup “kara kekik” olarak da bilinmektedir. Doğal ortamına bakıldığında zahterin Güney Anadolu’da da Orta Anadolu’da da yetiştirildiği görülür. Bu bitki hem kahve yapımında, hem çay yapımında, hem şifalı otlarla yapılan bitkisel karışımların içerisinde, hem yapılan salatalarda hem de kahvaltılık bir yiyecek yapımında sıklıkla kullanılmaktadır.
 • Bu besin, Arap kültürünün içerisinde sıkça yer alan ve az önce bahsettiğimiz şifalı otlarla oluşturulan karışımlarda da çok sık yer almaktadır. Kekiğe çok benzeyen bir tadı olmasından kaynaklı tuz, zahter, susam tohumu ve mercanköşk gibi ürünler ile birleştirilerek lezzetli bir karışımın meydana gelmesine katkıda bulunarak tüketilmektedir.
 • Zahter farklı aroması ve kokusu ile yemeklere ayrı bir lezzet katar ve bir kâseye konulduğunda zeytinyağına banılarak bile tüketilebilir. Hemen her çeşit et yemeğini aroması ile zenginleştirir. Salataların vazgeçilmezi olabilir. Ayrıca her türlü çorbada, patlıcan yemeğinde, domatesli yemeklerde tadını özgür bir şekilde sergiler. Değişik lezzetler arayanların, farklı damak tatları keşfedebileceği bir çeşnidir. Antakya’nın meşhur tepsi kebabında kullanıldığı gibi Zahter adında kendine özgü bir yemek çeşidi de vardır.
 • Kahvaltılık Zahter 
 • Kahvaltılık zahter diye bir kavramın ortaya çıkarılmasının tarihi çok eskidir. Geçmiş zamanlarda elde edilen zahterden kalan hububat kısmının çöp olmaması için en kötü sabahları hafif bir besin tüketilebilmesi için kahvaltılık zahter ortaya çıkarılmıştır. Bu yiyecek oluşturulurken zahterin içerisine karpuz çekirdeği, kavun çekirdeği, leblebi, nohut, sumak, tuz, buğday ve susam ilave edilmektedir. Daha sonrasında bu yiyecek tüketilirken sadece bir kabın içerisinde toz şeklinde yer almakta, yanına eklenen doğal zeytinyağı ile ekmek yardımı ile bu toz şeklindeki besin tüketilmektedir.
 • Zahterin Faydaları
 • Zahter yaprakları, demir, potasyum, magnezyum ve çinko, selenyum bakımından zengindir. Anti bakteriyel özelliği sayesinde enfeksiyonlar ile savaşır. Bakterileri öldürmeye yardımcı olur. İyi bir lif kaynağıdır, zahter kötü kolesterolü düşürür. Baş ağrısına iyi gelir. Öksürüğü keser. Tüberküloz tedavisinde kullanılmaktadır. Beyin ve sinir sağlığı üzerinde etkisi büyüktür. Zahter A vitamini bakımından zengindir. Göz sağlığına çok iyi gelir. Antioksidan kaynağı olan zahterin, kanserden koruyan bir etkisi vardır. Yaraları iyileştirir. Kalp çarpıntısını giderir. Uyarıcı etkisi vardır. Bedeni kuvvetlendirir.
 • Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi bu şifalı bitkiden sağlığımız adına pek çok alanda faydalanılmaktadır. Bu sebepten ötürü çayı yapılarak da içildiğinde saydığımız faydaları yine alabilmekteyiz.
 • Zahter çayını yapabilmek için öncelikle bir tatlı kaşığı miktarındaki zahteri bir süzgece koyarak, süzgeç bardağa bırakılmalı ve ardından üzerine sıcak su eklenmelidir. İlk dökülen sıcak su atılarak ikinci kez sıcak su eklenir ve çok kısa bir süre demlenmesi beklendikten sonra tüketilebilmektedir.
 • Kahvaltılarınızda bir değişiklik yapmak isterseniz, Hayfene’den hemen kahvaltılık zahteri deneyebilirsiniz.

Blog Kategoriler

Güvenli AlışverişGüvenli AlışverişGüvenli AlışverişGüvenli AlışverişGüvenli Alışveriş